بالا و خشک: پاسخگویی به چالش های وابستگی رو به رشد جهان از آب های زیرزمینی

برای بسیاری شگفت آور است که دریاچه ها و رودخانه ها کمتر از یک سوم 1٪ آب شیرین جهانی را تشکیل می دهند. حدود 95٪ آب شیرین منجمد نشده و در زیر زمین قرار دارد که در ته چاه کم نور دیده می شود یا از پمپ بیرون می زند. شهرهای بزرگی مانند بوینس آیرس و کل کشورها از جمله آلمان بسیار وابسته به آب های زیرزمینی هستند. حدود 70٪ آن به آبیاری اختصاص می یابد و بیش از نیمی از کشاورزی آبیاری را تشکیل می دهد – که به نوبه خود تقریبا نیمی از سبد غذایی جهانی را تأمین می کند. در قسمتهای وسیعی از هند ، آبهای زیرزمینی به طرز چشمگیری مصرف می شود. و در همه جا ، سفره های زیرزمینی ضعیف اندازه گیری و مدیریت می شوند. در نتیجه ، هیچ اجماع علمی در مورد جزئیات این منبع عظیم و حیاتی آب شیرین وجود ندارد – اگرچه در مورد اینکه ما با یک مشکل جهانی روبرو هستیم اتفاق نظر وجود دارد.

در بخش High and Dry ، هیدرولوژیست ویلیام آلی و نویسنده علوم رزماری آلی بحران را در توصیف آبخوان دشت های مرتفع آمریکا ، که شامل 8 ایالت از داکوتای جنوبی تا تگزاس است ، بیان می کنند. آنها می نویسند: “این اقیانوس مجازی از آبهای زیرزمینی ، که طی هزاران سال جمع شده است ، در طول دهه ها در حال استفاده است.” از سه طریق ، این کتاب درک عمیق و گسترده ای از استفاده و سو abuse استفاده از آب های زیرزمینی ، عمدتا در ایالات متحده آمریکا اما با برخی دامنه های بین المللی ارائه می دهد.

اول ، در مطالعات موردی فراوان است و بسیاری از آنها متمرکز بر پروژه های بزرگ و قطبی هستند. در اوایل قرن بیستم ، مهندس ویلیام مولهولند با هدایت رودخانه اوونز به لس آنجلس جنگ های آبی را در کالیفرنیا ایجاد کرد. این روند در نهایت منجر به پمپاژ آبهای زیرزمینی در دره اونز شده است. امروز ، تی بون پیکنز ، سرمایه دار بزرگ تگزاس سعی کرده است که آب سفره آبشار اوگالالا را به شهرداری ها بفروشد. در اواسط دهه 1980 ، معمر قذافی ، رهبر لیبی ، رودخانه بزرگ ساخته دست بشر ، یک سیستم لوله کشی تغذیه شده با آبخوان ماسه سنگ نوبیان ، را برای تأمین خدمات مناطق خشک کشور طراحی کرد. Alleys نشان می دهد هند ، از دهه 1960 به سرعت از قحطی به صادرات مواد غذایی تبدیل شده است. این پیشرفت حیرت انگیز بیشتر توسط پمپ های خصوصی (16 میلیون نفر از آنها تا سال 2010) با استفاده از برق رایگان برای بیرون آوردن آب از یک سطح پایین تر از سطح آب صورت گرفت.

نویسندگان همچنین به حوضه موری-دارلینگ استرالیا که بیش از حد بخاطر تخصیص بر اساس حجم در سالهای پرآب ، بیش از حد پمپاژ و بیش از حد استفاده شده است ، می پردازند. و آنها تحقیق می کنند که چگونه سیاست های آب در آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید از حق سفید آب غیر سفیدپوستان برای توسعه روستایی محروم شد. این داستان ها برای درک جهانی از سوb استفاده های فعلی بسیار مهم هستند ، و آنها کاملاً روایت می شوند.

دومین دستاورد High and Dry تقطیر عالی آن در علم آبخوان است. توضیحات روشنی درباره چگونگی تأثیر زمین شناسی و جغرافیا بر عمق یا حرکت آب ، رابطه سفره های زیرزمینی با جریان جریان و نحوه شارژ مجدد این ذخایر وجود دارد. آلودگی سفره های زیرزمینی توسط سموم دفع آفات ، کودها ، داروسازی و آرسنیک کاملاً مشخص شده است ، همچنین مسمومیت با آرسنیک که برای درمان آن کند و گران باقی می ماند. Alleys نشان می دهد که چاههای آرتزیان چگونه می توانند آب تحت فشار را به اتمسفر برسانند و کاهش آبخوان می تواند متر متغیر در هر دهه را فرونشاند ، که باعث خرابی راه آهن و فاضلاب می شود.

سرانجام ، این کتاب گره هایی را که مانع حاکمیت آب های زیرزمینی می شوند ، برمی دارد. در ایالات متحده ، ماهیت “مخفی ، پنهان و پنهان” این منبع ، همانطور که در دادگاه 1861 وجود داشت ، تنظیم آن را غیرممکن کرد. بر این اساس تاریخ ایالات متحده نشان می دهد که ملیله ای غنی از دعاوی حقوقی ، دعوای متقابل ، درگیری های بین ایالتی ، سرقت آب ، معاهدات ، توافق نامه ها ، توافق نامه ها ، توافق نامه ها ، لابی ها ، قلدری ها و تحریک کنندگان هوا. با این وجود حاکمیت ملی آب به تدریج با رشد فناوری و آگاهی در حال یافتن راه هایی برای اندازه گیری و مدیریت مصرف آب است. در غرب آمریکا چندین قانون اساسی ، گاهی اوقات رقابتی ، وجود دارد. “اول وقت ، اول درست” به این معنی است که در زمان کمبود ، اولین دارندگان پروانه ثبت شده تمام آب مشخص شده در پروانه خود را دریافت می کنند. “قانون بزرگترین پمپ” به این معنی است که کسانی که می توانند آن را پمپ کنند ، صاحب آن هستند. حق آب و آب قابل خرید و فروش است: شهرهای بزرگ کالیفرنیا منابع آب زیادی را از کشاورزان خریداری می کنند.

کبک در کانادا ، جایی که سیستم حقوقی منافع عمومی را نسبت به حقوق فردی در خود جای داده است ، به راحتی به سمت مدیریت پیش رفته است. اما کوچه ها موفقیت های غیر آلیاژی کمی پیدا می کنند. در زمان فرماندار جری براون ، کالیفرنیا از خشکسالی های شدید دهه گذشته برای ایجاد یک برنامه مدیریت آبهای زیرزمینی معتبر و مورد حمایت گسترده استفاده کرده است. با این حال ، منطقه موری – دارلینگ ، یک قدم به جلو ، یک عقب پیش رفته است. در دهه 2000 ، این سیستم به سمت یک سیستم تحت مدیریت فدرال که بیشتر بر اساس مصالح عمومی بود حرکت کرد ، اما با بازگشت باران عقب نشینی کرد.

کوچه ها پر کردن آبخوان را بررسی می کنند. آنها از طریق اسمز معکوس آزمایش شده و واقعی و استفاده روزافزون از میکروارگانیسم ها و فن آوری های نوآورانه ، بازیافت فاضلاب را پوشش می دهند. آنها به جمع آوری آب باران در استخرها و دوباره پر کردن آنها نگاه می کنند. اما جزئیات کمی وجود دارد ، به ویژه در مورد ظرفیت واقعی برای پاسخگویی به چالش ها. مسئله گرایانه تر ، مرکزیت آمریکا در این کتاب است: آریزونا 23 صفحه را اشغال کرده است ، هند تنها 11 صفحه را دارد. بخشهای زیر صحرای با محوریت کار سازمانهای غیردولتی (NGO) بسیار نازک هستند – اگرچه حداقل یک مشکل اساسی را برطرف می کنند. سازمان های غیردولتی ، مهندسان و برنامه های کمک رسانی می آیند ، یک چاه حفر می کنند و می روند. در نهایت ، چاه تخلیه می شود.

چاه می تواند برای میلیون ها نفر دیگر خالی شود. برنامه توسعه سازمان ملل متحد خاطرنشان می کند ، در سال 2011 ، بیش از 40 کشور دچار تنش آبی شده اند. از این تعداد ، 10 نفر تقریباً منابع آب شیرین تجدید پذیر خود را کاهش داده اند. تا سال 2050 ، از هر چهار نفر در جهان ممکن است یک نفر دچار کمبود دوره ای شود. در آینده نزدیک می تواند تعداد پناهندگان متورم شود ، تا تعداد بیشتری از افراد بدون آب را شامل شود. با این حال بالا و خشک ، مانند