حفاری چاه نیمه عمیق

عملکرد و کاربرد های حفاری چاه نیمه عمیق

حفاری چاه نیمه عمیق دارای عمق حداقل ۳۰ متر است و برای رسیدن به این عمق باید تا نخستین سفره زیرزمینی چال شود، این نوع چال ها به شیوه سنتی یا با کمک دست انجام می شود با استفاده از مقنی این امر صورت می ‌گیرد که حجم آن به یک متر می ‌رسد موقعی که به لایه آب نفوذ می ‌کند آب ورودی به گودال را از سوی پمپ کف کش خالی می کند و حفره کنی را انجام می دهد.

چاه نیمه عمیق جزء چاه های دستی است که توسط تعدادی نیروی انسانی به وجود می آید.

حفاری ضربه ای

در این روش با استفاده از یک مته ی بزرگ به حفاری زمین می پردازند

حفاری دستی

این روش روش حفاری سنتی بوده که حفاری چاه آب توسط مقنی صورت می گیرد

حفاری چاه آب با دستگاه

در زمان های گذشته برای حفاری چاه آب از روش های سنتی و دستی استفاده می شد.

حفاری صنعتی

حفاری صنعتی مصرف آب آنها به نسبت کشاورزی کم تر است

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری چاه نیمه عمیق

این نوع چاه آب که معمولا تا عمق 30 الی 35 متر از سطح زمین حفر می شود

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

آیا آب چاه نیمه عمیق قابل شرب است؟

  • یکی از مزیت های حفاری چاه نیمه عمیق این است که افراد می توانند از آن برای آشامیدن استفاده کنند ولی به علت افزایش عناصر زیاد بسیاری از پزشکان معتقدند که آشامیدن آن باعث آسیب به سلامتی انسان می شود در صورتی که آب چاه نیمه عمیق خیلی زیاد استفاده شود ممکن است بیماری های خطرناکی را به وجود آورد.

چاه های دستی و شیوه حفر آن ه

چاه های دستی مزیت زیادی دارند و یک نمونه آن ها چاه نیمه عمیق می باشد، این حفره جزو نخستین چاه های آب است که در سال‌های دور از آن استفاده زیادی می شد، اکنون بیشتر در دهکده ها و دهات ها چاه‌های نیمه عمیق به کار گرفته می‌ شود و از آن ها برای مصارف زیادی مانند، مصرف آب طیور و دام ها استفاده می ‌کنند، چاه های دستی بیشتر در جاهایی که رسوبات آبرفتی وجود دارد حفر می شود.

وسایل مورد نیاز برای حفاری چاه نیمه عمیق

وسایل مورد نیاز برای حفاری چاه نیمه عمیق کلنگ و بیل است، هرچند می‌توان از وسایل دیگر استفاده نمود ولی رایج ترین آن ها این وسایل می باشد، با کمک بیل و کلنگ افراد با رسیدن به سطح آب زیرزمینی حفره را ایجاد می‌ کنند حتی امکان دارد چند متر بیشتر شود، حفاری با کمک دست در صورتی که عمق زیادی داشته باشد باعث آسیب‌های زیادی خواهد شد بنابراین این چاه ها را بیشتر در جاهایی می کندند که عمق برخورد به سطح آب زیر زمینی حداکثر ۴۰ متر باشد‌.

همان طور که اشاره شد دهان گشاد جزء ابزار حفاری چاه نیمه عمیق می باشد و ضخامت آن یک متر است همچنین می تواند ۳۵ متر از زمین را حفر کند.

موقع مناسب برای ایجاد حفاری چاه نیمه عمیق و شیوه انجام آن

  • در صورتی که به هر علتی احتیاج به یک چاه برای ذخیره آب دارید می توانید حفاری چاه نیمه عمیق را ایجاد کنید از جمله دلایلی که باعث نیاز به چاه نیمه عمیق می ‌شود به شرح زیر است:
    • امکان دارد چاه قدیمی عملکرد صحیح نداشته باشد و آب از آن خارج نشود.
    • در بعضی از شرایط چاه ایجاد شده با حجم ساختمان برابری ندارد و احتیاج به یک چاه نیمه عمیق دیگر می باشد.
    • امکان دارد برای ساختمان های جدید حفاری چاه نیمه عمیق ضروری باشد.
    • در صورتی که چاه ایجاد شده در برابر آسیب‌های جدی باشد پس از خالی کردن چاه قدیمی باید یک چاه دیگری را حفر نمود

زمان مناسب برای حفاری چاه نیمه عمیق

بهترین موقع برای حفاری چاه نیمه عمیق زمانی است که لایه آب زیرزمینی در سطح پایین قرار گرفته باشد لذا باید در زمانی این کار را انجام نمود که در فصل زمستان نباشد زیرا بارندگی و بارش بسیار زیاد است و موجب بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی می شود ماه شهریور بهترین زمان برای انجام این کار است.

عملکرد حفاری چاه نیمه عمیق

برای خارج نمودن آب از درون گودال یا حفره نیمه عمیق می توان یک سطل اتصال به طناب به کار گرفت علاوه بر این بعضی از افراد از وسیله دینام استفاده می کنند، این دستگاه نیاز به نیروی برق زیادی دارد و با نصب آن آب با فشار زیادی از داخل چاه خارج می ‌شود.

 کاربرد حفاری چاه نیمه عمیق

حفاری چاه نیمه عمیق دارای کابرد های زیادی است، از چاه های نیمه عمیق می توان برای استفاده‌های خانگی، آبیاری باغ و مزرعه ها، پر نمودن استخر و … استفاده نمود.

اقدامات لازم قبل از حفاری چاه نیمه عمیق

قبل از هرکاری باید جایگاه مناسب برای حفاری چاه آب را انتخاب نمایید، در این صورت عوامل زیادی را باید مورد توجه قرار داد به عنوان مثال نوع خاک، ساختمان‌های اطراف، جنس زمین و غیره را باید مد نظر قرار داد، خاک مطلوب یکی از اساسی ترین دغدغه هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد برای اینکه تمامی موارد ایمنی را رعایت کنید می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا به شما در این باره مشاوره های لازم را بدهد.

خاک رسی، خاک شنی و خاک ماسه ای با یکدیگر عملکرد متفاوتی دارند به همین دلیل قبل از حفاری چاه آب باید نوع خاک مشخص شود

تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.