حفاری صنعتی

چگونگی انجام حفاری صنعتی

در این مقاله قصد داریم مطالبی در رابطه با حفاری صنعتی بیان کنیم و اطلاعات مهمی را در این رابطه شرح دهیم. هنگامی که در رابطه با حفاری صحبت می کنیم ناخود آگاه ذهن ما به سمت حفاری چاه و قنات کشیده می شود تا به آب برسیم، این در حالی است که حفاری صنعتی در همه زمان ها برای رسیدن به آب نیست.

حفاری چاه عمیق

حفاری چاه آب ضربه ای تنها در چاه های عمیق آب به کار می رود.

حفاری دستی

این روش روش حفاری سنتی بوده که حفاری چاه آب توسط مقنی صورت می گیرد

حفاری چاه آب با دستگاه

در زمان های گذشته برای حفاری چاه آب از روش های سنتی و دستی استفاده می شد.

حفاری تراکتوری

این دستگاه روی تراکتور ها سوار می شود که از اجزا مهم تراکتور و بخش کشاورزی شناخته شده است 

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری چاه نیمه عمیق

این نوع چاه آب که معمولا تا عمق 30 الی 35 متر از سطح زمین حفر می شود

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

روش مته دوانی

در این روش هم شاهد این هستیم که نمونه هایی از خاک یا سنگ برداشته می شود، البته این نمونه ها برای آزمایش به کار برده می شود. توجه داشته باشید که اگر چه روش مته دوانی را می توان در زمین های خاکی و سنگی به کار برد، اما استفاده از ابزارهای این روش در زمین های خاکی بهتر می باشد.

اوگر مارپیچی ممتد

همانطور که از نام این روش مشخص است، در هنگام اجرای این روش شاهد این هستیم که یک اوگر به کار برده می شود و این اوگر به حالت مارپیچی داخل خاک می شود، این موضوع باعث می شود که اگر خاک ما چسبندگی هایی دارد، به آسانی بتوان یک حفاری را انجام داد و این مزیت بزرگی به حساب می آید.

اوگر میان تهی

در این روش شاهد این هستیم که دستگاه حفاری می تواند سوراخ هایی با قطر کم را به وجود آورد و این موضوع اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت. به این موضوع توجه کنید که اگر خاک حفاری شما مقاوم باشد، استفاده از روش اوگر میان تهی یکی از بهترین روش های ممکن به حساب می آید.

انتخاب مهندس حفاری

در این قسمت باید به این موضوع بپردازیم که انتخاب یک مهندس حفاری ماهر اهمیت بسیار بالایی در هنگام انجام حفاری در صنعت دارد. همانطور که گفتیم روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و این که در چه محلی از کدام روش استفاده کنیم، موضوع بسیار مهمی است که فقط یک مهندس حفاری قادر به پاسخ دادن به آن می باشد.

در هنگام انتخاب مهندس حفاری توجه داشته باشید که وی علاوه بر تخصص و مهارت، تجربه کافی را هم در کار خود داشته باشد، زیرا تجربه نقش و اهمیت بسیار بالایی در حفاری به خصوص حفاری های صنعتی دارد، پس نباید آن را نادیده بگیرید، البته لازم به ذکر است که تجربه رابطه چندانی با سن ندارد، یعنی تصور نکنید که اگر یک مهندس سن کمی دارد، پس تجربه بالایی نخواهد داشت.

هزینه انجام حفاری صنعتی

توجه داشته باشید که در صنعت هزینه یکی از مهم ترین ارکان ها به حساب می آید که اهمیت بسیار بالایی دارد، در رابطه با حفاری های صنعتی باید توجه داشته باشید؛ همانطور که روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، هزینه انجام هر یک از روش ها هم متفاوت خواهد بود و به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت.

مدت زمان اجرای پروژه، میزان سختی آن، تعداد کارگرهایی که برای این پروژه کار می کنند، میزان مهارت و تخصص کارگرهای پروژه، وسیله ها و ابزارهایی که در حین اجرای پروژه به کار برده می شوند و… از مهم ترین عواملی هستند که هزینه یک حفاری صنعتی را مشخص خواهند کرد

حفاری صنعتی برای رسیدن به چه موادی است

آب یکی از مهم ترین موادی است که از دل زمین به دست می آید و ایرانی ها از سالیان دراز به این موضوع پی برده بودند که با استخراج آب یا درست کردن یک قنات می توانند با کم آبی خود مقابله کنند و زندگی بهتری داشته باشند، اما در صنعت همیشه حفاری ها با اهدف استخراج آب انجام نمی شود، بلکه نفت هم از دیگر مواد مهمی است که به وسیله حفاری صنعتی استخراج می شود.

به این موضوع بسیار مهم توجه داشته باشید که حفاری صنعتی برای استخراج هر چیزی که باشد، روش ها و وسیله های خاص خود را دارد و باید بدانید که این حفاری اهمیت و حساسیت بسیار بالایی دارد و باید طبق اصول انجام شود و به همین دلیل در هنگام انجام حفاری یک مهندس حفاری باید در مراحل اجرای کار حضور داشته باشد تا اطمینان حاص کند که مراحل انجام شده طبق اصول مهندسی حفاری پیش می رود

روش های حفاری صنعتی

در مطالب بالا اشاره های جزئی به این موضوع داشتیم که حفاری در صنعت روش های خاص خود را دارد و یک شخص متخصص باید این کار را انجام دهد، به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم داریم که در این قسمت اطلاعاتی در رابطه با این موضوع بیان کنیم و پیشنهاد می دهیم که همچنان با ما همراه باشید.

حفاری شوئیدنی

توجه داشته باشید که این روش معمولا برای برداشتن نمونه خاک به کار برده می شود، به همین دلیل نیازی به دستگاه های سنگین ندارد و با سبک ترین دستگاه ممکن می توان آن را انجام داد و البته در هنگام اجرا نیاز به کارگرهایی با مهارت و تخصص بالا نخواهید داشت، اما باز هم یک مهندس حفاری باید در پروژه حاضر باشد.

تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.