حفاری دستی

حفاری دستی چگونه انجام می شود؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با حفاری دستی مطالبی را بیان کنیم. در ابتدا به این موضوع بسیار مهم توجه داشته باشید که از حفاری به روش دستی به هیچ عنوان نمی توان در صنعت استفاده کرد، زیرا هم زمان بسیار زیادی را نیاز دارد و هم ممکن است خطرات جانی را به همراه داشته باشد، در ادامه این روش را به طور کامل شرح خواهیم داد.

حفاری چاه عمیق

حفاری چاه آب ضربه ای تنها در چاه های عمیق آب به کار می رود.

حفاری چرخشی

حفاری چرخشی که نام دیگر آن حفاری دورانی است نوعی از حفاری می باشد که

حفاری چاه آب با دستگاه

در زمان های گذشته برای حفاری چاه آب از روش های سنتی و دستی استفاده می شد.

حفاری صنعتی

حفاری صنعتی مصرف آب آنها به نسبت کشاورزی کم تر است

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری چاه نیمه عمیق

این نوع چاه آب که معمولا تا عمق 30 الی 35 متر از سطح زمین حفر می شود

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

مزیت های حفاری دستی

از مهم ترین مزیت های حفاری به روش دستی می توان به انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد. توجه داشته باشید که در حفاری صنعتی شاهد این هستیم که روش های متعددی وجود دارد که متناسب با نوع خاک باید وسیله ای خاص را استفاده کرد و حفاری را انجام داد، این در حالی است که در حفاری به روش دستی تجهیزات خاصی مورد نیاز نیست و همین موضوع باعث می شود که در هر زمانی و هر نوع خاکی بتوانید این حفاری را انجام دهید که البته مزیت مهمی هم به حساب می آید.

دیگر مزیت استفاده از حفاری به شیوه دستی را می توان در هزینه و قیمت آن دانست. در حفاری صنعتی از ماشین های پیشرفته ای استفاده می شود و طبیعی است که در چنین مواردی هزینه انجام حفاری بیشتر خواهد بود، این در حالی است که روش دستی هزینه ای کم تر را به دنبال دارد و این موضوع هم مزیتی مهم به حساب می آید که نمی توان از آن غافل شد، البته در ادامه مطالب دیگری را هم در رابطه با هزینه حفاری به شیوه دستی بیان خواهیم کرد.

معایب حفاری دستی

استفاده از حفاری به شیوه دستی اگر چه مزیت هایی را به دنبال دارد، اما مانند هر شیوه و روش دیگری معایت خاص خود را هم خواهد داشت که در این قسمت قصد داریم این معایب را توضیح دهیم. یکی از اصلی ترین معایب این روش را می توان در عمق کم گمانه آن دانست، در این روش به دلیل آن که شخصی به داخل چاه می رود و این شخص نیاز به تنفس خواهد داشت، پس نمی توان عمق چاه را زیاد کرد، زیرا خطرات جانی را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از حفاری به شیوه سنتی خطرات جانی بسیاری را برای شخص به دنبال دارد، به خصوص اگر حفاری در زمینی انجام شود که چسبندگی کمی دارد، در این حالت شاهد است هستیم که احتمال ریزش خاک به شدت بالا می رود و شخصی که کار حفاری را انجام می دهد ایمنی بالایی نخواهد داشت.

هزینه حفاری دستی

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که هزینه و قیمت حفاری دستی کمتر از حفاری ماشینی خواهد بود، اما در رابطه با عوامل موثر براین هزینه مطلبی را بیان نکردیم؛ در این قسمت قصد داریم این موضوع را شرح دهیم. توجه داشته باشید به دلیل آن که در حفاری به شیوه دستی از ماشین ها و ابزارهای پیشرفته استفاده نمی شود، مبلغی که به شخص داده می شود برای دستمزد کاری است که انجام می دهد.

حال با توجه به این موضوع باید بگوییم که هر چه مدت زمان انجام کار بیشتر باشد، عمق چاه حفاری شده هم افزایش پیدا کند، در این حالت به دلیل آن که کار شخص سخت تر می شود و خطراتی بیشتری او را تهدید می کند، شاهد این هستیم که دستمزد او هم افزایش پیدا خواهد کرد، پس باید بگوییم که هزینه یک حفاری به شیوه دستی با توجه به نوع کار انجام شده تعیین می شود و بدون توجه به ویژگی های آن کار نمی توان مبلغی را به عنوان هزینه در نظر گرفت.

-

-

حفاری دستی چگونه انجام می شود؟

در حفاری دستی شاهد این هستیم که کارها به جای آن که با ابزاها و ماشین ها پیش برود، با نیروی شخص ادامه پیدا می کند، در این حفاری ها یک شخص با قدرت و نیرویی که دارد، چاه هایی را حفر می کند، البته ابزارهای خاصی هم مانند بیل و کلنگ دارد، اما این ابزارها مانند ماشین های حفاری پر قدرت نیستند.

نکته مهمی که در رابطه با حفاری به شیوه دستی باید به آن توجه داشته باشید این است که در این چنین حفاری هایی فقط آب استخراج می شود، زیرا معمولا گمانه هایی که به روش دستی ایحاد می شوند، قطری در حدود 70 یا 80 سانتی متر دارند و عمیق نیستند، از این رو فقط می توان برای استخراج آب از آن استفاده کرد.

در روستا ها و شهر های کوچک هنوز هم برای احداث چاه از حفاری دستی استفاده می کنند، اما این روش با همه مزیت ها و معایبی که استفاده از آن به دنبال خواهد داشت، روز به روز در حال فراموشی است و استفاده از ماشین آلات صنعتی جایگزین آن می شود که البته آن هم مزیت ها و معایب خاص خود را خواهد داشت.

کاربرد حفاری چاه با دستگاه

کنون دستگاه حفاری چرخشی کاربرد زیادی دارد و برای هر نوع زمینی مورد استفاده قرار می گیرد در این شیوه سر مته به قسمت پایانی استوانه فولادی وصل شده است سپس با استفاده از موتور عملیات خود را انجام می دهد. کاربرد دستگاه های حفاری متفاوت است به عنوان مثال حفاری ضربه ای برای چاه هایی که درون آن ها سنگ های سخت وجود دارد کاربرد دارد، قواعد کار به گونه ای که ابتدا دستگاه سنگ ها را به قطعات ریز تری تبدیل می کند سپس شروع به کندن چاه می نماید.

تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.