روش های حفاری چاه آب

بهترین روش های حفاری چاه آب

روش های حفاری چاه آب زیادی وجود دارد که از قدیم الایام برخی از این روش ها به کار می رود، روش های دیگر حفاری با پیشرفت تکنولوژی به وجود آمده اند و امروزه استفاده از  این نوع روش های جدید کاربرد زیادی دارد

حفاری ضربه ای

در این روش با استفاده از یک مته ی بزرگ به حفاری زمین می پردازند

حفاری چرخشی

در حفاری چرحشی مته را به یک سر لوله های توخالی وصل می کنند

حفاری روتاری

در روش حفاری روتاری به انتهای لوله ی فولادی یک مته وصل می کنند

حفاری با دستگاه برقی

حفاری با دستگاه برقی دارای شیوه‌های گوناگونی است یکی از آن ها شیوه حفاری حرکتی می باشد

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری تراکتوری

در کشورهای کم آب مانند ایران ، چاه‌های آب نقشی حیاتی در زندگی انسان ها ایفا می‌کنند

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

روش حفاری ضربه ای

حفاری ضربه ای از مهم ترین روش های حفاری چاه آب است که در این زمینه از دستگاه های خاصی به کار می برند و با این اقدام پژوهش های لازم برای دست یابی به آب انجام می شود. در روش حفاری ضربه ای از دستگاه های مورد نیاز برای چاه هایی استفاده می شود که در سنگ های مقاوم هستند و خرد کردن سنگ ها با این روش به بهترین صورت انجام می گرد.

در حفاری ضربه ای با مته های خاص این اقدام انجام می شود و مته ها به شکل منظم و در یک ارتفاع مناسب و ثابت می تواند بر سنگ مورد نظر فرود آید.

در حفاری ضربه ای مته ای که به کار می رود به شکل استوانه ای بلند می باشد که از کف چاه این مته به شکل متناوب قرار می گیرد و تا ارتفاع خاصی است. با ضربه های شدیدی که سر مته وارد می کند کف چاه و سنگ های آن خرد می شود و به وسیله خاصی این گل و سنگ های کف چاه به بیرون از چاه انتقال داده می شود.

در روش حفاری از ابزارهای خاصی که برای حفاری وجود دارد استفاده می شود و ضرباتی که این ابزارها به کف چاه وارد می کند به راحتی باعث می شود که سنگ های موجود در چاه سست گردد.

برای بیرون آوردن مواد حفاری شده لازم است عمل حفر متوقف شود و با دستگاه های خاص این میزان گل به بیرون هدایت گردد.

حفاری ضربه ای و سرعت این حفاری به موارد زیادی بستگی دارد

یکی از موارد مهم مربوط به جنس و نوع سنگ است، وزنی که مته حفاری دارد در سرعت روش حفاری ضربه ای تأثیر می گذارد، تعداد ضربات مته نیز در سرعت حفاری ضربه ای موثر می باشد.

فاصله ای که برای خارج کردن مواد موجود در چاه نیاز می باشد در پایین آوردن سرعت انجام حفاری ضربه ای تأثیر دارد.

چاه های عمیق عمق خیلی زیادی دارد و با استفاده از دستگاه های حفاری مجهز، این چاه ها حفر می گردد. چاه های عمیق برای زمین های کشاورزی کاربرد دارد.

جالب این است که چاه های عمیق تا اولین بخشی که این چاه به سفره های زمینی برسد ادامه دارد و آب از این سفره ها دریافت می شود، در خیلی موارد در چاه های عمیق از سفره های مختلف آب به دست می آید.

این روش با استفاده از دستگاه های حفاری محکم انجام می شود تا در هر دقیقه ای ضربه های محکمی به این سطح چه و در زمینه حفاری صورت گیرد و با چرخش های مداوم مته این کار انجام می پذیرد.

کاربرد حفاری چرخشی

در زمین های نرم از حفاری چرخشی بیشتر به کار می برند و در خیلی موارد اگر سنگ های زیادی در مسیر حفر چاه وجود داشته باشد امکان اینکه کار به آهستگی انجام شود در حد زیادی افزایش می یابد.

حفاری چرخشی با مته های مخصوص حفاری انجام می شود و با چرخش خاصی این اقدام صورت می گیرد، با استفاده از ماده های خاصی در این روش تلاش می گردد که دیواره چاه ریزش نکند و مشکلاتی در این قسمت به وجود نیاید.

حرکت دورانی این روش باعث می شود که حفاری به بهترین نحو صورت گیرد و خرده سنگ ها از مسیر مورد نظر برداشته شده و به سر چاه هدایت گردد.

سرعت حفاری در روش چرخشی در حد زیادی است و حرکات موتور به مته انتقال داده می شود و مواد به وسیله گل حفاری به بیرون از چاه منتقل می گردد.

-

-

روش های حفاری چاه آب (1)

در مکان های خاصی چون ایران که کم آبی وجود دارد چاه ها می تواند نقش خاصی را در زمینه کشاورزی و باغبانی ایفا کند.

نوع چاه را با توجه به عمقی که آب های زیر زمینی دارد مشخص می کنند و چاه ها می تواند

نیمه عمیق باشد که در این روش با استفاده از دست حفر صورت می گیردد و تا عمق خاصی این چاه ها کنده می شود.

روش ضربه ای از مهم ترین روش های حفاری چاه آب است.

حفاری چرخشی روش دیگری می باشد که برای حفاری چاه آب کاربرد دارد و در حال حاضر استفاه از این روش به میزان زیادی استفاده می شود. لازم به ذکر است که حفاری چرخشی را در تمامی زمین ها و هر نوع زمینی می توان استفاده کرد.

روش توربینی از دیگر روش های حفاری چاه آب است که با استفاده از توربین این اقدام انجام می شود و از الکتریسیته به عنوان یک نیروی کاملا محرک به کار می برند و سر مته خیلی قوی عمل می کند.

روش های حفاری چاه آب (2)

سرعت دورانی این مته در حد خیلی زیادی است و سرعت عمل بالایی دارد و در خیلی از کشورهای مطرح دنیا از این روش های حفاری چاه آب به کار می برند.

حفاری حرارتی با استفاده از انرژی حرارتی در زمین مورد نظر صورت می گیرد و این انرژی را به داخل سنگ ها وارد می کنند تا سنگ را ذوب کرده و چاه به این طریق حفر گردد.

حفاری لیزری نیز از روش های حفاری چاه آب است که با تکنولوژی های به روزی این کار صورت می گیرد و برای حفر چاه استفاده از این روش کاربرد زیادی دارد.

روش حفاری دستی از روش های سنتی می باشد که مقنی این کار را انجام می دهد، در این روش ممکن است بعد از حفاری چاه ریزش کند که برای جلوگیری از این اقدام با استفاده از بلوک های سیمانی حفاری پایان می یابد. این روش را بهتر است برای چاه های سطحی اسفاده کرد که نیمه عمیق هستند و برای چاه های عمیق از دستگاه های پیشرفته و روش های مختلف بیشتر به کار رود.

در هر یک از این روش ها اقدامات خاصی صورت می گیرد و بهتر این است که برای حفر چاه در هر منطقه ای از روش خاصی استفاده شود، برای چاه های عمیق روش های مکانیکی و روش لیزری کاربرد بیشتری می یابد، همچنین روش حفر دستی برای چاه هایی که نیمه عمیق هستند بیشتر استفاده می شود.

تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.