حفاری با دستگاه برقی

حفاری با دستگاه برقی دارای چه شیوه هایی است؟

حفاری با دستگاه برقی دارای شیوه‌های گوناگونی است یکی از آن ها شیوه حفاری حرکتی می باشد، حفاری چاه آب با استفاده از یک مته آهنی موجب کندن چاه آب می شود در این شیوه یک ماده ویژه که گل حفاری نام دارد موقع حفر گودال آب از درون ابتدای مته در گودال وارد می ‌شود و از قسمت فوقانی گودال بیرون می آید این امر باعث خنک سازی مته می شود علاوه بر این عناصر چاه آب استخراج خواهند شد.

در صورتی که نیروی گل حفاری افزایش پیدا کند جداره چاه ریزش پیدا نمی کند، بعد از اتمام دیواره حفاری برای استخراج گل حفاری باقی مانده های حفاری پاکیزه می شوند پس از پایان این امر برای عدم فرو ریختگی گودال دیواره حفاری به طرف چاه کشیده می شود. یکی از مهم ترین و شایع ترین شیوه حفاری چاه آب روش حفاری چرخشی می باشد.

حفاری ضربه ای

در این روش با استفاده از یک مته ی بزرگ به حفاری زمین می پردازند

حفاری چرخشی

در حفاری چرحشی مته را به یک سر لوله های توخالی وصل می کنند

روش های حفاری چاه آب

روش های حفاری چاه آب زیادی وجود دارد که از قدیم الایام برخی از این روش ها به کار می رود

حفاری روتاری

در روش حفاری روتاری به انتهای لوله ی فولادی یک مته وصل می کنند

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری تراکتوری

در کشورهای کم آب مانند ایران ، چاه‌های آب نقشی حیاتی در زندگی انسان ها ایفا می‌کنند

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

کندن چاه آب با شیوه های متداول

شیوه های زیادی برای حفاری چاه آب وجود دارد از جمله آن ها به شرح زیر می باشد؛

حفاری چاه آب با شیوه چرخشی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم در این شیوه با استفاده از یک مته فولادی بزرگ که به صورت دورانی عمل می‌کند چاه کنده می شود.

شیوه حفاری با مته کابلی

در این شیوه از مته های فولادی که نیروی زیادی دارند به کار گرفته می شود، این وسیله به طرف بالا و پایین به گردش در می آید و تمامی سنگ ها به قطعات کوچکتری تقسیم می شوند.

حفاری چاه آب فشاری

ین روش فقط در چاه هایی که عمق زیادی دارند استفاده می شود سنگ هایی که با کمک گل کش خرد شده اند استخراج می ‌شوند، وسایل حفاری آب فشاری معمولی هستند و برای کشف منابع آب به کار می روند از این وسایل اغلب برای حفره هایی که درون آن ها سنگ های سختی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد قاعده کار شیوه حفاری ضربه‌ای تقسیم سنگ ها به قطعات کوچکتر است و این امر با استفاده از مته فلزی که عملکرد آن به صورت بالا پایین است به کار گرفته می شود.

تعیین جایگاه کندن چاه

مشخص کردن جایگاه مناسب برای کندن چاه آب یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد نخستین نکته اساسی این است که چاه باید طبق اصول محلی با ساختمان هایی که در نزدیکی آن قرار دارد فاصله مشخصی داشته باشد تا هیچ گونه آلودگی به آب نفوذ نکند.

مشخص نمودن جایگاه مناسب برای حفر چاه طبق کابل های برق، لوله های گاز و غیره مشخص می شود.

در حال حاضر حفاری چاه آب اهمیت زیادی دارد زیرا مشکل کمبود آب در تمام نقاط ایران وجود دارد.

حفاری تراکتوری

یکی دیگر از روش های حفاری چاه آب با دستگاه برقی تراکتوری می باشد در این تکنیک ابزار مربوطه روی تراکتور قرار می گیرد تا با فشار زیادی حفره را ایجاد کند، وسیله نصب شده روی تراکتور بسیار سنگین است و یک مته فلزی قدرتمند دارد با کمک این دستگاه میتوان سنگ های کوچک را از داخل حفره استخراج نمود در این صورت تا موقعی که حفره به سطح آب های زیر زمینی نرسیده است در گودال آب ریخته می شود تا سنگ های ریز شده به آسانی با استفاده از دستگاه مربوطه استخراج شوند.

تجهیزات تراکتوری از سایر وسایل فشاری نیروی کمتری دارند و برای حفاری هایی که عمق زیادی ندارند مناسب می باشد لازم به ذکر است به دلیل اینکه دکل کوتاه است سر و صدای زیادی را به وجود نمی‌آورد.

اطلاعاتی در رابطه با حفاری با دستگاه برقی

در این تکنیک که از یک مته ی فولادی استفاده می ‌شود با فشار زیادی به سطح زمین کوبید خواهد شد تا این گونه سنگ ها شکسته شوند، در این روش دینام قدرتمندی وجود دارد که صدای زیادی را ایجاد نمی ‌کند توجه داشته باشید که برای به کار گیری از این شیوه باید برق سه فاز داشته باشید.

در  سال های گذشته برای ایجاد چاه از وسایل ساده و معمولی استفاده می شد البته چاه عمق زیادی نداشت ولی اکنون به دلیل اینکه چاه با عمق زیادی ایجاد می ‌شود باید از وسایل برقی استفاده شود.

آیا جنس خاک برای کندن چاه آب روی نرخ آن تأثیر دارد؟

حفاری چاه آب در هر جایی که باشد باید ابتدا نوع خاک بررسی شود که این امر در هزینه کندن چاه نقش مهمی دارد علاوه بر این باید توسط افراد متخصص انجام شود، بیشتر اوقات خاک به صورت شنی، روسی و ماسه ای می باشد که هر کدام از آن ها به نحوی آب را ذخیره می ‌کنند در خاک روسی ذخیره آب ناچیز است اما در خاک شنی آب زیادی ذخیره خواهد شد به گونه‌ای که آب به سطح های پایین تر وارد می شود و در خاک ماسه ای ذخیره آب خیلی کم است.

تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.