حفاری ضربه ای

حفاری ضربه چیست و چگونه انجام می شود؟

مقاله ای که امروز قصد داریم برای شما مورد بررسی قرار دهیم راجع به حفاری ضربه ای است، اگر می خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید پس مطالب امروز را از دست ندهید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل مختلفی ساخته شده است که بسیاری از کارها را برای انسان ساده تر کرده اند، از جمله وسایلی که می توان به آن اشاره کرد دستگاه های حفاری چاه است که انواع مختلفی دارند، هر یک از آن ها بر اساس ویژگی هایشان مناسب زمین خاصی می باشند. در ادامه در خصوص حفاری ضربه ای بیشتر صحبت خواهیم کرد.

حفاری روتاری

در روش حفاری روتاری به انتهای لوله ی فولادی یک مته وصل می کنند

حفاری چرخشی

در حفاری چرحشی مته را به یک سر لوله های توخالی وصل می کنند

روش های حفاری چاه آب

روش های حفاری چاه آب زیادی وجود دارد که از قدیم الایام برخی از این روش ها به کار می رود

حفاری با دستگاه برقی

حفاری با دستگاه برقی دارای شیوه‌های گوناگونی است یکی از آن ها شیوه حفاری حرکتی می باشد

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری تراکتوری

در کشورهای کم آب مانند ایران ، چاه‌های آب نقشی حیاتی در زندگی انسان ها ایفا می‌کنند

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

اولین حفاری ها در ایران به چه سالی بر می گردد؟

اولین چاهی که در ایران حفاری شد به سال 1287 بر می گردد که چاه اکتشافی بود، که عمقی برابر با 360 متر و ارتفاعی 20 متری داشت. حفر این چاه به عهده ی شرکت اکتشاف دارسی بود. با حفر این چاه میدان نفتی عظیمی در مسجد سلیمان کشف شد، در واقع این اولین حرکت برای صنعت نفت ایران به شمار می رفت. پس از آن به منظور توسعه منطقه مسجد سلیمان حفاری های دیگری نیز صورت گرفت. عملیات بعدی که برای یافتن چاه های نفتی انجام گرفت در سال 1304 در میدان نفتی هفتگل بود، حفاری های فوق تا سال 1332 ادامه داشت. بعد از عقد قرارداد کنسرسیوم و کودتای 28 مرداد حضور شرکت های حفاری انگلیسی در ایران افزایش یافت تا جایی که در سال 1351 قیمت نفت به طور چشم گیری افزایش یافت و دکل های نفتی نیز به طبع آن بیشتر می شدند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در سال 1358 چیزی حدود 30 شرکت مختلف یک شرکت واحد به نام شرکت ملی حفاری ایران را به وجود آورند که بر اساس اساسنامه ای که مصوب کرده بودند خود تمامی عملیات حفاری را عهده دار بودند.

به طور کلی چاه ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

همانطور که روش های مختلفی برای حفر چاه وجود دارد، چاه ها نیز خود به چند دسته تقسیم می شود، از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • چاه های دستی
 • چاه های نیمه عمیق
 • چاه های عمیق
 • چاه های اکتشافی
 • چاه های پیزومتری
 • چاه گمانه
 • چاه های مشاهده ای
 • چاه های آرتزین

هر یک از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند که توضیح در خصوص هر یک از آن ها در این مقاله نمی گنجد در نتیجه به ذکر نام آن ها اکتفا کردیم.

-

-

-

عملکرد حفاری ضربه ای چگونه است؟

از تسمیه ی آن می توان فهمید که عملکرد آن چگونه است، در این روش با استفاده از یک مته ی بزرگ به حفاری زمین می پردازند، به این صورت که مته را با به صورت قائم روی سطح زمین می اندازند که با این کار قسمت هایی از زمین خرد خواهد شد. لازم به ذکر است که بر اساس سختی سنگ ها و ارتفاع چاه شدت ضربه ها می تواند متفاوت باشد. مته خود شامل مته، استیم، جارز و روپ ساکت است در صورتی که کابل حفاری به آن وصل شود روش حفاری آن تغییر خواهد کرد که به اصطلاح به آن پنسیلوانین گفته می شود. نوعی دیگری از حفاری ضربه ای وجود دارد که با متصل شدن ساقه های سنگین به مته به وجود می آید و کانادین حفاری معروف است.

حفاری ضربه ای که یکی از خدمات وابسته به چاه آب می باشد عموما برای آبرفت ها انجام می گیرد، البته این بدان معنا نیست که نمی توان در بافت سنگ های سست از آن استفاده کرد، برای زمین هایی که ساختاری کاملا سنگی دارند از روش حفاری ضربه ای استفاده نمی شود به این خاطر که سرعت پائینی دارد. اگر بخواهیم اطلاعات دقیقی در خصوص میزان کارکرد و سرعت آن ذکر کنین باید بگوئیم که در زمین هایی که ساختاری نرم دارند چندین متر در روز حفاری می شود این در حالی است که در زمین های سنگی این میزان به روزی نیم متر کاهش پیدا می کند.

مزایای استفاده از حفاری ضربه ای چیست؟

بدون شک هر یک از روش های حفاری مزیت هایی را با خود به همراه دارند، از جمله مزایایی که می توان برای حفاری ضربه ای ذکر کرد به شرح زیر است:

 • نمونه گیری هایی که انجام می شود بدون گل حفاری خواهد بود.
 • در صورتی که با پیشروی در عمق زمین رنگ لایه ها تغییر پیدا کند از چاه مقطع زمین شناسی انجام می شود.
 • از دیگر مزیت های روش حفاری ضربه ای می توان به قابل اندازه گیری بودن تغییرات سطح ایستایی اشاره کرد.
 • زمانی که دستگاه به لایه های آب دار می رسد به راحتی می توان از این لایه ها نمونه گیری کرد.
تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.