حفاری چاه به روش دستی

آیا می دانید حفاری چاه به روش دستی چگونه انجام می شود؟

انسان های در طول تاریخ برای دستیابی به آب اقدام به حفاری چاه نموده اند و این امر امروزه نیز توسط بشر کماکان انجام می شود.

اگرچه با پیشرفت علم و تکنولوژی از طریق فنون مکانیکی روش های مختلفی برای حفاری چاه به وجود آمده است، ولیکن با این وجود حفر چاه به روش دستی هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و از این چرخه حذف نشده است، در این مقاله می خواهیم حفاری چاه به روش دستی را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید

حفاری ضربه ای

در این روش با استفاده از یک مته ی بزرگ به حفاری زمین می پردازند

حفاری چرخشی

در حفاری چرحشی مته را به یک سر لوله های توخالی وصل می کنند

روش های حفاری چاه آب

روش های حفاری چاه آب زیادی وجود دارد که از قدیم الایام برخی از این روش ها به کار می رود

حفاری روتاری

در روش حفاری روتاری به انتهای لوله ی فولادی یک مته وصل می کنند

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری تراکتوری

در کشورهای کم آب مانند ایران ، چاه‌های آب نقشی حیاتی در زندگی انسان ها ایفا می‌کنند

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

عوامل تاثیرگذار بر قیمت حفاری چاه به روش دستی

قیمت هر متر حفاری چاه به روش دستی به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها به قرار ذیل است:

نوع زمین

اولین و مهمترین عامل موثر در قیمت، نوع زمین و یا محل حفاری است، حفاری در زمین هایی که از استحکام بالایی برخوردارند قطعا گرانتر از زمین هایی است که خاک نرم تری دارند، لازم است که بدانید زمین های با خاک مستحکم را در این روش حفاری تیپ یک و دو و زمین هایی که خاک نرم تری دارند در تیپ سه و چهار قرار دارند.

عمق حفاری

عمق حفاری نیز یکی دیگر از پارامترهای مهم در قیمت حفاری دستی است برای حفاری های خیلی عمیق می بایست هزینه بیشتری پرداخت کنید زیرا که در این نوع حفاری احتمال خطر جانی برای کارگر نیز وجود دارد.

-

-

حفاری چاه به روش دستی چگونه انجام می شود

حفاری چاه به روش دستی اولین و سنتی ترین روش  حفاری محسوب می شود این روش از طریق نیروی انسانی انجام می شود از این رو می توان آن را حفاری چاه با نیروی انسانی نیز نامید و شخصی که این کار را انجام می دهد را مقنی می نامند، مقنی با کندن چاه به اندازه مورد نیاز به سمت عمق زمین پیش می رود، بعد از این که حفاری چاه به پایان رسید برای ممانعت از ریزش چاه لایه داخلی آن را با استفاده از بلوک های سیمانی به نام کول می پوشانند، یکی از مهم ترین ویژگی های حفاری چاه به روش دستی این است که می توان به صورت افقی جهت حفاری را تغییر داد که این عمل موجب بیشتر شدن میزان آبدهی چاه می گردد و از این طریق می توان از منابع آب زیرزمینی بیشترین استفاده ممکن را برد.

چاه های حفاری شده به روش دستی دارای ابعاد بزرگی می باشند که توسط یک و یا چند نفر با استفاده از بیل انجام می شود.

چاه هایی که به روش دستی حفاری می شوند در مقایسه با چاه هایی که از طریق فنون مکانیکی حفر می شوند دارای فن اوری کمتری بوده و قیمت پایین تری نیز دارند امروزه از این روش حفاری تنها به منظور دستیابی به آب های زیرزمینی در برخی روستاهای کم جمعیت کشورهای در حال توسعه استفاده می شود، هزینه های عملیاتی و نگهداری در این روش حفاری کم می باشد.

مزایای حفاری چاه به روش دستی

  • قیمت حفاری چاه به روش دستی در مقایسه با روش های دیگر حفاری ارزان تر است
  • این روش دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی است و می توان آن را در هر شرایطی انجام داد.
  • حفاری چاه به روش سنتی نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و می توان آن را در هر زمینی به کار برد.
تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.