حفاری روتاری

آنچه درباره حفاری روتاری چاه های آب باید بدانیم

حفاری روتاری یکی از زیر مجموعه های حفاری چرخشی است و یکی از 5 روش حفاری گمانه به حساب می آید.

در روش حفاری روتاری به انتهای لوله ی فولادی یک مته وصل می کنند. این مته از سر چاه به کمک موتور، حرکتی چرخشی و دورانی رو به پایین انجام می دهد تا سنگ ها و مصالح سخت درون زمین را خرد کند. ماده ای به نام گل حفاری از طریق لوله به داخل چاه ریخته می شود و همراه با سنگ های خرد شده و سایر خرد ریزه های حاصل از حفاری از اطراف و کناره های لوله به سطح زمین بر می گردد. روش حفاری روتاری در هر نوع خاک و سنگی قابل اعمال است.

حفاری ضربه ای

در این روش با استفاده از یک مته ی بزرگ به حفاری زمین می پردازند

حفاری چرخشی

در حفاری چرحشی مته را به یک سر لوله های توخالی وصل می کنند

روش های حفاری چاه آب

روش های حفاری چاه آب زیادی وجود دارد که از قدیم الایام برخی از این روش ها به کار می رود

حفاری با دستگاه برقی

حفاری با دستگاه برقی دارای شیوه‌های گوناگونی است یکی از آن ها شیوه حفاری حرکتی می باشد

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری تراکتوری

در کشورهای کم آب مانند ایران ، چاه‌های آب نقشی حیاتی در زندگی انسان ها ایفا می‌کنند

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

حفاری روتاری

چرخشی یا دورانی از نام های دیگر این روش می باشد. مته های بزرگ و مخصوص در این روش با حرکت دورانی و به سمت پایین به زمین فشار وارد می کند. امروزه حفاری روتاری یکی از رایج ترین روش های حفاری چاه آب است.

حفاری توربینی

در این روش حفاری یک مته به کمک نیروی محرکه ی توربینی که از گل حفاری شده و الکتریسیته استفاده می کند حرکت می کند. تنها قسمت متحرک در این روش سر مته ای است که در اعماق زمین می باشد در این حالت سرعت چرخش و دوران بسیار بیشتر است.

حفاری حرارتی

در این روش انرژی حرارتی را به دل سنگ ها و خاک نفوذ می دهند این نفوذ پذیری را با استفاده از ترکیب هوا یا اکسیژن با یک نوع سوخت که عمدتا نفت سفید می باشد انجام می دهند. که در نتیجه سنگ ها متورق و آماده جدایی می شوند ودر نهایت همراه فشار آب سنگ ها خرد شده و به سطح زمین می آیند.

حفارب به وسیله آب

در این حالت با استفاده از فشار زیاد آب و انرژی که ایجاد می کند سطح سنگ را سایش می دهند و این سائیدگی در سطح سنگ باعث کاهش مقاومت سنگ شده و سنگ ها در هم می شکنند و حفاری انجام می شود . معادن زغال سنگ و ذخایر پلاسر بیشتر از این روش حفر می شوند.

حفاری فرا صوت

نام دیگر این روش حفاری لرزشی است . حالتی جدید که برای خرد کردن و شکستن سنگ ها از امواجی با فرکانس های بالا استفاده می شود.

حفاری روتاری

همانگونه که قبلا نیز گفته شد در این روش از کیسینگ یا گل حفاری استفاده می شود. اندازه قطر کیسینگ معمولا بین 60 تا 130 میلی متر است. مایع حفاری که در این روش به کار می رود نقش خنک کننده برای سر مته را ایفا می کند و با این کار از خرابی های احتمالی که به دلیل حرارت بالا ممکن است ایجاد شود ممانعت می کند. همچنین زمانی که به سطح زمین بازگشت می کنند خرده ریزه ها و مصالح خرد شده را با خود به سطح زمین می آورند.

در روش حفاری روتاری گل حفاری با فشار زیادی وارد چاه می شود که این حجم از فشار مانع ریزش دیواره ی چاه می گردد و در پایان عملیات بعد از شستشوی دیواره ی چاه و خارج نمودن گل حفاری و سایر خرده ریزه های به جا مانده به منظور ممانعت از ریزش دیواره ی چاه، جدار حفاری یا همان لوله های فلزی به داخل چاه فرستاده می شود.

حفاری روتاری یا چرخشی پر استفاده ترین و کاربردی ترین روش حفاری در صنعت نفت و گاز و چاه های عمیق می باشد. قبلا برای حفاری چاه های نفت از روش کابلی استفاده می شد اما از آغاز قرن بیستم روش حفاری روتاری بر سایر روش ها برتری یافت از آن زمان تا کنون این روش پیشرفت های زیادی در زمینه طراحی و ساخت مته های مناسب حفاری چرخشی داشته است.

تمامی این پیشرفت ها باعث افزایش بهره وری و کارآیی حفاری روتاری شده است. دراین  روش از یک ابزار برنده که همان مته ها می باشد در حالت دورانی و چرخشی جهت سوراخ نمودن و پاره کردن زمین استفاده می شود. دوران و چرخش مته و حرکت رو به پایین آن باعث خرد شدن و جدا شدن سنگ ها از هم می شود.

روش های حفاری روتاری در زمین هایی که رسوبات آن ریز دانه و خاک رس می باشد قابل استفاده است. در زمین هایی که قلوه سنگی با دانه های درشت می باشد فشار زیادی که گل حفاری و ماده بنتونیت ایجاد می کنند باعث مسدود شدن مجاری ودر نتیجه آبدهی بسیار کم می گردد. در این شرایط برای افزایش آبدهی  چاه باید به مدت 48 ساعت چاه توسط موتورهای دیزل پمپاژ شود.

حفاری چاه آب با استفاده از دستگاه روتاری: در این شیوه دستگاه دارای یک پمپ فشار قوی است و طوری چاه را سوراخ می ‌کند که جداره‌ها ریزش نکنند زیرا دارای یک لوله فلزی می باشد.
حفاری چاه آب با دستگاه فشاری: در این شیوه چاه با کمک یک مته ایجاد می ‌شود، این ابزار توانایی بالا رفتن طول ۲ متر را دارد و از این طریق به کف زمین فشار می آورد، شیوه حفاری چاه آب با دستگاه فشاری در مقایسه با دستگاه روتاری ارزان‌تر است.
حفاری چاه آب با دستگاه تراکتوری: در این تکنیک ابزار روی یک تراکتور قرار می گیرد و به چاه فشار وارد می کند از این شیوه برای کندن چاه هایی که عمق بالایی ندارند استفاده می شود به دلیل اینکه دکل طول کمی دارد صدای بالایی به وجود نمی آورد.
حفاری چاه آب با استفاده از دستگاه دینام: در این شیوه دینام قدرت بسیار بالایی دارد و باید ولتاژ زیادی به آن برسد تا توانایی ضربه زدن به چاه را داشته باشد این شیوه مانند تکنیک قبل صدای زیادی را به وجود نمی‌آورد.
حفاری چاه با استفاده از دستگاه های چرخشی: در این شیوه از مته استفاده می شود و جنس آن از فلز است همچنین به صورت دایره ای عمل می کند بنابراین چاه را در مدت زمان کوتاهی ایجاد می کند.

روش های حفاری چاه آب

اکنون نوبت به آن رسیده است تا به معرفی مختصری از سایر روش های حفاری چاه آب بپردازیم:

روش دستی

در این روش سنتی و قدیمی کارگران و مغنی ها با استفاده از تیشه و کلنگ زمین را حفر می کنند. در قدیم برای حفر چاه های کم عمق از این روش استفاده می شده است. معایب این روش سرعت پایین و محدودیتی است که در عمق دارد. هر چند امروزه برای حفر چاه های فاضلاب خانگی این روش تنها روش است و استفاده می شود.

حفاری ضربه ای

روشی که به وسیله دستگاههای مکانیکی اقدام به حفاری چاه می کند. همان گونه که از نام آن مشخص است ماشین های مکانیکی انرژی فراوانی را به صورت ضربه ای به خاک و سنگ وارد می نمایند که در نتیجه آن در سطح خاک حفره به وجود می آید. در این روش جهت وارد نمودن ضربه از ماشین آلات مخصوص استفاده می شود. این ماشین های مخصوص مته ای سنگین، بزرگ و بلند را متناوب تا ارتفاع دو متر بالا برده و سپس به کف چاه می کوبد. در اثر این ضربه های شدید تمام سنگ ها و قلوه سنگ ها خرد می شود در پایان سنگ های ریز شده با آب مخلوط می شود که با گل کش به بیرون از چاه کشیده می شود.

تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.