حفاری تراکتوری

بررسی چگونگی حفاری زمین به روش حفاری تراکتوری

در کشورهای کم آب مانند ایران ، چاه‌های آب نقشی حیاتی در زندگی انسان ها ایفا می‌کنند . بسته به عمق اب های زیرزمینی ، نوع چاه آب می‌تواند کم عمق ، نیمه عمیق و یا عمیق باشد. چاه‌های کم عمق اکثرا به صورت دستی حفر می‌ شوند ولی چاه‌ هایی که عمق بیشتری دارند جهت حفر نیازمند دستگاه‌ های حفاری می‌ باشند . در این مقاله به شناخت انواع روش های حفاری چاه اب از جمله حفاری تراکتوری می پردازیم 

حفاری ضربه ای

در این روش با استفاده از یک مته ی بزرگ به حفاری زمین می پردازند

حفاری چرخشی

در حفاری چرحشی مته را به یک سر لوله های توخالی وصل می کنند

روش های حفاری چاه آب

روش های حفاری چاه آب زیادی وجود دارد که از قدیم الایام برخی از این روش ها به کار می رود

حفاری روتاری

در روش حفاری روتاری به انتهای لوله ی فولادی یک مته وصل می کنند

حفاری چاه آب

در این مطلب حفاری چاه آب به روش روتاری و ضربه ای را باهم مقایسه می کنیم.

حفاری با دستگاه برقی

حفاری با دستگاه برقی دارای شیوه‌های گوناگونی است یکی از آن ها شیوه حفاری حرکتی می باشد

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

حفاری ضربه ای

ضربه ای

این دستگاه ها برای پروهش های اب یابی بسیار مناسب هستند نام دیگر این دستگاه سوندوز است که بیشتر برای چاه های که در داخل سنگ های سخت و مقاوم حفر می شود ، استفاده می کنند . اصول کار این دستگاه ها خرد کردن سنگ ها است که توسط مته ای به نام مته حفاری انجام می شود . این مته ها حرکت رفت و امدی دارند . و به منظور اجرای مانور های پایین و بالا رفتن ، از دستگاه رفت و برگشت جدا گردیده و به یک وسیله ای به نام چرخ قرقره که برای جاگذاری لوله ها نیز به کار می رود، مربوط می باشند.خرک های جداشونده ، چوبی یا فلزی هستند . پایه ها روی دال های سیمانی که قبل از مونتاژ دستگاه تهیه می شوند ، قرار می گیرند . دکل های خم شونده یا تلسکوبی ، سوندوز های دستگاه های حفاری خود کار قابل حمل را مجهز می نمایند . ممکن است که این دکل ها به صورت دائمی در پشت یک کامیون ثابت شده باشندو دکل ها باید به وسیله کابل های محکم روی بلوک های سیمانی ثابت گردند.

حفاری چرخشی

این دستگاه ها بیشتر برای زمین های نرم کاربرد دارند . پیشروی ای دستگاه ها در داخل سنگ های سخت به کندی صورت می گیرد . در این روش سر مته فولادی که متصل به انتهای لوله فولادی است ، از سر چاه چاه به کمک موتور ، حرکت دورانی می نماید . با این روش حفاری دورانی چاه های بسیار عمیق حفر می گردند .

بهترین زمان برای انجام حفاری

برای حفر چاه های عمیق و لایروبی بهترین زمان را می توان زمانی دانست که سطح اب های زیر زمینی به پائین ترین سطح خود رسیده باشد . انجام روش های حفاری چاه آب در کشور ما در نیمه دوم تابستان قبل از شروع بارش های پائیزی می باشد و اگر شما قصد حفاری دارید بهتر است در این زمان انجام گیرد .

-

-

آشنایی با حفاری و ایجاد بستر مناسب برای انجام حفاری تراکتوری امن

حفاری را می توان حفر زمین جهت رسیدن به هدف مورد نظر دانست . حفاری با هدف رسیدن به نقطه های نفت ، آب ، گاز و … انجام بگیرد . عملیات حفاری بسیار خطرناک می ‌باشد و همواره از باتجربه ‌ترین افراد جهت انجام این کار استفاده مشود . حفاری تراکتوری امن به معنی استفاده از تمامی قوانین و احتیاطات لازمه در حفاری برای محافظت از نیرو های انسانی و ابزار و وسائل می باشد. ایمنی نه ‌تنها استفاده از ابزار و وسائل ایمنی در هنگام حفاری است ، بلکه تمامی نکات فنی و مهندسی برای حفاری چاه را شامل می شود.

این مهم فقط به وسیله چاهی که تمامی نکات فنی را رعایت کرده باشد ، بدست خواهد آمد. حال در صورتی که برای صرفه جویی در هزینه ، قطر نهایی چاه کمتر از حد مورد نظر باشد ، به بهترین حالت بهره برداری از چاه که هم از نظر صرفه اقتصادی و هم از نظر عمر چاه مهم می باشد ، نخواهیم رسید . با توجه به نکات ذکر شده ، برنامه ریزی چاه هم از نظر فنی ، هم از نظر ایمنی باید در بهترین حالت خود باشد تا بتوان چاهی با کمترین هزینه ، و بیشترین کارایی حفاری تراکتوری کرد و به نتیجه ی درست رسید .

شناخت انواع حفاری

حفاری تراکتوری

این دستگاه روی تراکتور ها سوار می شود که از اجزا مهم تراکتور و بخش کشاورزی شناخته شده است . چاله کن تراکتوری از بخش های مختلف تشکیل گردیده است . بخش اول و مهم ترین بخش این مجموعه گیربکس دستگاه می باشد که از چندین قسمت دنده و شفت و پوسته تعریف شده است و گیربکس ها در دو مدل کوچک و بزرگ با توجه به نوع چاله کن تعریف شده اند . در روش حفاری تراکتوری عملکرد این وسیله به این گونه است که انتقال قدرت از پی تی او تراکتور به گاردان و از گاران به گیربکس و از گیر بکس به مته و در نتیجه حفر چاله انجام می شود .

یکی از روش های حفاری چاه ، حفر چاه به روش تراکتوری است . در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب به روی تراکتور های قوی می باشد . روش تراکتوری همانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و سیم بکسل و به زمین کوباندن آن باعث خورد کردن سنگ ها می شود ، سنگ های خورد شده نیز به وسیله ی گل کش از چاه بیرون می آید تا زمانی که چاه به آب نرسیده است در چاه آب میریزند تا خورده سنگ ها به حالت گل مانند درآمده و به راحتی با گل کش از چاه تخلیه شود .

دستگاه های حفاری تراکتوری از دیگر دستگاه های ضربه ای مانند دان دو و رستون 60 و اسپید استارت و …. قدرت کمتری دارد و برای چاه های با عمق کم طراحی شده است . از دیگر تفاوت های این دستگاه با دستگاه ضربه ای می توان به کوتاه بودن دکل آن و کم صدا بودن آن نسبت به دستگاه ضربه ای اشاره کرد . این روش حفاری یکی از بهترین روش های حفاری چاه آب شناخته شده است .

تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.