لایروبی چاه آب

چاه آب و لایروبی آن

لایروبی چاه آب گزینه ای است، برای زمانی که چاه آب کارآرایی و کیفیت قبل را ندارد و یا اینکه موتور پمپ کار نکند. در انواع چاه های عمیق و نیمه عمیق چون از پمپ استفاده می شود با گذشت زمان و کار کردن پمپ ماسه و رسوبات دیواره ی چاه از لابه لای مشبک های جدار وارد چاه می شوند و به ته چاه سقوط می کنند .

زمانیکه پمپ جهت آبرسانی کار می کند ماسه ها و سنگ ریزه های سقوط کرده وارد بوش و پره های موتور پمپ می شوند. جنس پره ها از برنج بوده و برخورد این سنگ ریزه ها و ماسه ها با پره ها و بوش به مرور زمان باعث خورده شدن آنها می شود و در نهایت با گذشت زمان موتور پمپ خواهد سوخت و هزینه های زیادی تحمیل خواهد شد. اما لایروبی چاه آب بسیاری از این مشکلات را مرتفع نموده است.

در صورتی که در چاه های آب از پمپ های توربینی استفاده شده باشد چون این پمپ ها در کف چاه کار گذاشته می شود و کف چاه را پر می کنند و زمانی که بخواهیم پمپ را تعویض نمائیم باید عملیات لایروبی چاه آب انجام شود و این عملیات دو یا سه روز به طول خواهد انجامید.

ترمیم چاه آب

دیواره چاه آب با گذشت زمان دچار ریزش شده و برای ترمیم چاه آب به توانایی خاصی نیاز دارید

توقه چینی و کول گذاری

کمپانی های لوله بازکنی که کار حفاری چاه آب، توقه چینی و کول گذاری را انجام می دهند

رسوب گیری چاه آب

لازم به ذکر است که برای احیاء و رسوب گیری چاه آب نیاز به روش های اصولی برای انجام این کار دارید

ویدیو متری چاه

مروزه تکنولوژی به گونه ای پیشرفت کرده است که در روی تمام بخش های زندگی مردم تاثیر دارد

خدمات وابسته به چاه آب

آب مایه حیات است و تمامی انسان ها برای ادامه زندگی نیاز به آب دارند

کف شکنی چاه های فرسوده

در گذشته برای حفر چاه های آب از ابزارهای ساده مثل کلنگ استفاده می شد

1037

پروژه های انجام شده

5798

مهندسان واجد شرایط

747+

امکانات کار

30+

شعب در سراسر جهان

راه حل هایی برای کم نمودن ماسه دهی چاه آب

در صورتی که مقطع ورودی آب در سطح مناسبی باشد باید شیارهای ایجاد شده در لوله های مشبک استاندارد و اصولی باشد تا بتواند جلوی ورود ذرات شن و سنگریزه و ماسه را بگیرد.

همچنین در صورتی که از فیلتر شنی استفاده نشود می توانیم با گسترش و توسعه طبیعی چاه از ماسه دهی آن کم کنیم. با کاهش سرعت و جابه جایی آب می توانیم میزان ماسه دهی چاه آب را کم کنیم. همچنین انجام روش های تخصصی تر مانند به کارگیری لوله های اسکرین، upvc و مجهز نمودن دیواره ی چاه به تهویه و سرپوش مناسب می توانیم از ورود آلایندگی ها و ذرات ماسه وشن به درون چاه ممانعت کنیم.

در چاه های عمیق باید پمپ را ده متر بالاتر از کف چاه نصب کرد تا پمپ در ذرات ماسه و شن کف چاه گیر نکند.

لایروبی چاه آب چگونه انجام می شود؟

لایروبی چاه آب با استفاده از ابزار و دستگاهای مخصوص تراکتوری، ضربه ای و برقی به وسیله خدمات وابسته به چاه آب انجام می گردد. این دستگاهها به وسیله مته خاک رس را باشن و ماسه ای که داخل چاه است مخلوط می کنند و سپس با استفاده از دستگاه گل کش چاه را از این مواد تخلیه می کنند.

در صورتی که رسوبات زیادی اطراف جداره چاه را گرفته باشد با وارد نمودن فرچه های مخصوصی به داخل چاه این رسوبات را از دیواره پاک می کننند. رسوبات داخل چاه آب ورودی از مشبک های جدار را کم می کند، بنابراین فرچه زنی باعث پاک سازی مشبک های جدار از رسوبات می شود.

در صورتی که رسوبات تجمع یافته در دیواره چاه سفت و محکم و غیر قابل نفوذ شده باشند ابتدا به وسیله یک نوع اسید مخصوص رسوبات جداره را نرم می کنند و در ادامه عملیات فرچه زنی را اعمال می کنند در پایان رسوباتی که در طی عملیات اسید پاشی و فرچه زنی به داخل چاه افتاده است را با استفاده از دستگاه گل کشی از ته چاه بیرون می آورند و دیگر رسوبی در چاه باقی نمی ماند.

در پایان عملیات لایروبی چاه آب ، فرچه زنی و تخلیه و پاک سازی  چاه آب خواهیم دید که میزان آب چاه افزایش چشمگیری داشته است و همچنین آب بسیار  پاکیزه و تمیز خواهد شد.

-

-

-

زنده نمودن چاه های آب

در واقع لایروبی چاه آب به عنوان یک شوک برای چاه آب است و به نوعی باعث زنده شدن چاه مرده می شود. در این روش  که توسط خدمات وابسته چاه آب انجام می شود افراد باتجربه و ماهربا بهره گیری از تجهیزات مناسب و کارآمد در این زمینه مواد چسپیده به دیواره ی چاه آب را می تراشند و از بین می برند.

در واقع لایروبی چاه آب باعث سلامت و طولانی شدن  عمر چاه می شود و بعد ازانجام عملیات لایروبی و  تخلیه کامل چاه از رسوبات و شن و ماسه ها،  چاه مثل روز اول شروع به آبدهی خواهد کرد و با انجام این کار نیازی به انجام هزینه های دیگر و حفر چاه جدید نیست.

ماسه دهی و راهکار برای حل آن

ماسه دهی در اکثر چاه های حفاری شده مشکلی است که به مرور زمان باعث کم شدن آب چاه می شود و باید به فکر لایروبی چاه آب در فواصل زمانی مناسب بود. اکنون به بررسی چند نمونه از عوامل ماسه دهی چاه آب می پردازیم:

  • زمانی که لوله در بالاترین قسمت اولین ناحیه مشبک بریده یا جمع می شود.
  • نصب نادرست لوله مشبک و پمپ آن و مکان یابی نادرست
  • زمانی که سطح مقطع آب ورودی لوله مشبک از طریق گاز یا تیغ اره کاهش پیدا می کند.
  • اگر پهنای شیار های لوله افزایش داشته باشد یعنی اندازه ای بین 2.5 تا 3 میلی متر
  • استفاده بیش از حد از چاه
  • استفاده از فیلتر شنی در مقابل مشبک ها
تصویر

خدمات دیگر ما

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب تراکتوری: در این روش دستگاه حفاری چاه آب روی یک تراکتور قوی نصب می شود و مانند روش حفاری چاه آب ضربه ای عمل می کند.برای حفاری چاه هایی با عمق کم طراحی شده است.در این روش دکل کوتاه تر می باشد و صدای کمتری تولید می کند.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب ضربه ای: در این روش از مته بزرگ و سنگین استفاده می شود.که این مته تا ارتفاع دو متر بالا می رود و به کف چاه ضربه وارد می کند روش حفاری چاه آب ضربه ای نسب به حفاری چاه آب با دستگاه روتاری مقرون به صرفه تر می باشد.

روش های حفر چاه آب

حفاری چاه آب با دستگاه روتاری:در این روش گل حاصل از حفاری توسط پمپ قوی از چاه خارج می شود و برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه آب از لوله های فلزی استفاده می شود. برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه لوله های فلزی به درون چاه رانده می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

ترمیم چاه آب

در چاه هایی که چندین سال کار کرده اند و لوله های آن به مرور زمان کج یا بریده شده باشد و یا به دلیل رانش زمین و زلزله های زمینی کج یا بریده شده باشد.

لایروبی چاه آب

در چاه های عمیق و نیمه عمیق با کار کردن پمپ به مرور زمان باعث ریختن ماسه و رسوبات از لابه لای مشبک های جدار به انتهای چاه می شود.

رسوب گیری چاه آب

در چاه هایی که به مرور زمان لوله های آن ها رسوب می کند و یا زنگ می زند این رسوب ها جلوی مشبک لوله ها را می گیرد و باعث کم شدن دبی آب می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

حفاری تراکتوری

از روش های حفاری چاه آب، حفاری چاه آب به روش تراکتوری می باشد.در روش تراکتوری دستگاه حفاری نصب بروی تراکتورهای قوی می باشد. روش تراکتوری مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و به زمین کوباندن باعث خورد کردن سنگ ها می شود.

حفاری ضربه ای

درحفاری چاه آب به روش ضربه ای یک مته بزرگ و سنگین و بلند به صورت متناوب آن را به ارتفاع 2 متر بالا می برد و به کف چاه آب می کوبد ضربه حاصل تمام قلوه سنگ ها و سنگ های درشت را خرد می کند .خرده سنگ های خرد شده با آب مخلوط می شود.

حفاری روتاری

در این روش مته حفاری به همراه سوزن (لوله های سنگین) که به هم متصل می شود به روش دورانی حفاری می کند و گل حاصل از حفاری توسط پمپ گل قوی از چاه خارج می شود فشار بالای گل خارج شده از چاه مانع ریزش دیواره های چاه می شود.

ما در هر یک از مناطق به جامعه و محیط زیست تعهد داریم.
جایی که ما فعالیتهای تولیدی خود را انجام می دهیم ما از منابع طبیعی مراقبت می کنیم
و از اکوسیستم های بومی محافظت می کنیم.

پمپ آبیاری

از پرکاربرترین پمپ های موجود در بازار است.کاربرد آن استفاده در زمین کشاورزی و آوردن آب از سطح چاه های عمیق به زمین کشاورزی است.از نکات مهم این است که قبل از طراحی سیستم آبرسانی پمپ آبیاری را خریداری نکنید

پمپ استخر

پمپ تصفیه استخر مهم ترین سیستم تصفیه ی آب استخر می باشد. این پمپ ها با مکش آب از کاسه ی استخر آن را از فیلتر و سایر وسایل ضد عفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به استخر باز می گرداند.

پمپ شناور

این پمپ ها برای بیرون آوردن آب از چاه استفاده می شوند ودر گروه پمپ های غرق آبی قرار دارد این پمپ به دلیل صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و هزینه ی کمتر راه اندازی به پمپ های شفت غلافت ترجیح داده می شود.

ارتباط با ما

اگر سؤال یا پرسشی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید ، یک پیام ارسال کنید. لطفاً از آدرسهای ذکر شده در زیر استفاده کنید.

آدرس

انتهای همت غرب ، بلوار شهید اردستانی ، شهرک دانشکاه شریف ، کوچه شهید عباسپور ، پلاک 21

تلفن های تماس

تلفن: 02144982611
فکس: 02144981791
09125601256

ایمیل

info@radabco.com

ارسال پیام

برای ارسال پیام از فرم زیر استفاده کنید.